2018 SARW Racers

Thanks To Our SARW 2018 Racers

Adenium     Ariel     Black Pearl     Blueprint     Destiny     Encore     Estelle     Fantasea     Fin     Flamingo 1     Ghost     Gibson Dry Dock    Girl Dog     Gone Postal     Hunter 41     J29     Kerberos     Kotchka     Lively     Monkey’s Uncle     Mountain Roo     Naked Option     Obsession     Olive Oyle     Orca     PHRFection     Quick Decision     Rattle & Hum     Ripple     Rock Star     Santarella     Sassy     Sea Breeze     Sea Hawk     Shadowfax     Skybird     Stray Dog     Swim Up Tiki Bar     Veria     Vixen     Zaida

2018 SARW: 1303.97 Feet of Yachts were Registered. Plus 80 feet of Captains!

Send a picture of your yacht to
WebMaster@StAugustineRaceWeek.com
and be featured on our WebSite.

2018 St Augustine Race Week
OffShore / InShore
Yachts & Captains:

Adenium, John Cunningham
Ariel, Dan Floryan
Black Pearl, Andy Lee
Blueprint, Peter Hatch
Destiny, Edward Delorme
Encore, Stephen Michael
Estelle, Paul Jarrett
Fantasea, Henry Baker
Fin, Graeme Nichol
Flamingo 1, Carl Kennon
Ghost, Tom Davis
Gibson Dry Dock, Guy VanDoren
Girl Dog, Paul Hellings
Gone Postal, Dan Sprouls
Hunter 41, Hunt Bowman
J29, Alexander Madsen
Kerberos, Brian Golumbeck
Kotchka, Reggie Maggs
Lively, Mike Taylor
Monkey’s Uncle, Carter Quillen
Mountain Roo, Matt Cole
Naked Option, Tracy Sampson
Obsession, Norman Church
Olive Oyle, Robert Blackford
Orca, Captain Quint
PHRFection, Madalin Keeble
Quick Decision, Tom Lane
Rattle & Hum, Adam Norwood
Ripple, Kent Griffin
Rock Star, Tim Tucker
Santarella, James Scalise
Sassy, Michael Fegen
Sea Breeze, Mike Alyea
Sea Hawk, Tom Robinson
Shadowfax, Guy Anderson
Skybird, John Grannis
Stray Dog, David Hightower
Swim Up Tiki Bar, Barb Sperbeck
Veria, Brianne Petit-Muller
Vixen, Bob Moriarty
Zaida, Chuck Fields

2018 St Augustine Race Week
Youth Sailors:

420
Blake & Logan March
Brennan Doherty & Bridget Monahan
Ethan Ghozali & Emma Heck
Grace Pfaelzer & Malia Sparks
Jack Parker & Erik Volk
Jacob Corrales & Lane Muchmore
Jakob & Joshua Armitage
Jocelyn Grannis & Trace Martensen
Kai Priester & Finn Gardener
Kyle Funderburk
Mathew Aguilera
Matt Snyder & Aine Porter
Mia Mondello
Wes Myler & Patrick Patangan
Will Weinbecker & Michael Mumford

Opti
Charles Sweeney
Carson Augustine
Colton Augustine
Curren Burkley
Davis McLauchlin
Elyse Bernthal
Mary Katherine Monahan
Maxim Drexler
River Keysers
Russell Beard
Scott Busey



St Augustine Race Week 2019 REGISTRATION/SPONSORSHIP Quick Links

2019 SARW Entries


2019 Yachts & Captains:

Actaea, Tony Harwell
Ariel, Daniel Floryan
Avenger, Gary Van Tassel
Bernoulli, Allen Jones
BigTime, David Parrish
Carpe Diam, Brian Cramer
Destiny, Edward Delorme
Encore, Stephen Michael
Fantasea, Henry Baker
Fin, Graeme Nichol
Final Gravity, Jeff Bugbee
Fireball, Tim Tucker
Flamingo 1, Carl Kennon
Flyer, Tyson Bernthal
Forgotton Princess, Peter Marsh
French Kiss, Charles Points
Girl Dog, Paul Hellings
Hillbilly, Bradley Stowers
KAOS, Rich Brew
Katana, John Grannis
Kiwi Spirit II, Stanley Paris
kotchka, Reggie Maggs
Monkey's Uncle, Carter Quillen
Morgana, Henry Korous
Naked Option, Tracy Sampson
Naut-on-Call, Eddie Evans
Obsession, Norman L Church
Ocean Avenue 11, Hunt Bowman
Olive Oyle, Robert Blackford
RockStar, Kathy Hansen
Sea Breeze, Mike Alyea
Shadowfax, Guy Anderson
Snow Goose, Madalin Keeble
Spider Pig, Allister James
Stray Dog, David Hightower
Veria, Brianne Petit-Muller
Vixen, Bob Moriarty
Windchaser, Tom Fleming


2019 Crew:

FANTASEA
Henry Baker, Captain
Richard Condit, Spinnaker Trimmer
Bill Cook, Watch Captain
David Hornfeck, Nav/Tac
Mike Stocks, Medic/Doctor

FIN
Keith Brantley, Mast
Stephane Chopineau, Headsail Trimmer
John Drake, Mid Bow
Michael Hartley, Tactician
Pieter Jordaan, Mid Mast
Gene Maszy, Bow
Graeme Nichol, Captain
Brian Rawson, Headsail Trimmer
Todd Tippin, Main Trimmer

HILLBILLY
Kevin Gallagher
Sebastian Gauza, Mast
Jayson Miller, Staysail Trimmer
David Nesbitt, Helm
Angela Stowers, Bow
Bradley Stowers, Skipper

KATANA
Marissa Burrier, Crew
John Grannis, Captain
Karen Lane, Crew

ORCA
Martin Brody, Chief
Capt' Quint, Captain
Matt Hooper, Oceanographer

VIXEN
Ron Byars, Chef
Bob Moriarty, Captain
Kevin Smith, Grinder

VERIA
Justin Muller, Nav/Tac
Brianne Petit-Muller, Captain


2019 Yacht Clubs Represented:

Amelia Island Sailing Club
Charleston Ocean Racing Assoc
Charleston Yacht Club
Epping Forest Yacht Club
First Coast Sailing Association
Florida Yacht Club
Halifax River Yacht Club
Halifax Youth Sailing
Lake Monroe Sailing Assoc
Melbourne Yacht Club
Niantic Bay Yacht Club
North Florida Cruising Club
Oyster Bay Yacht Club
Rat Island Yacht Club
Royal Hamilton Yacht Club
Rudder Club of Jacksonville
St Augustine Yacht Club
Storm Trysail Club


2019 Offshore/Inshore Registration

2019 SARW Youth Sailors

420 One-Design Regatta
2019 Youth Sailors:

Alex Patangan, Florida YC
Bridget Monahan, Florida YC
Charlie Lawrence, Florida YC
Ella Schoening, Florida YC
Elyse Bernthal, SAYC
Erin Sass, SAYC
Finn Gardener, SAYC
Jocelyn Grannis, SAYC
Jonah Brewer, Florida YC
Kai Priester, SAYC
Kate Bailey, Florida YC
Lauren Eichler, Florida YC
Lily Theisen, Florida YC
Maddie Sills, Halifax YS
Nolan Orlando, Halifax YS
Olivia Dean, Florida YC
Sienna Branch, Halifax YS
Tia Schoening, Florida YC
Tyler Baker, Halifax YS
Wes Myler, Florida YC
William Weinbecker, Florida YC


2019 Youth Regatta Registration

Race Week Photos